The Limestone Elementary School Athletics Association is the committee responsible for the
 inter-school sports programs in the Limestone   District School Board. This  page is intended
to make available to all elementary schools in the Limestone District information pertaining to
 all  inter-school sports in the district. For more information  on the organization and structure
 of LESAA please refer to the LESAA constitution.   Meet and tournament information, rules and
 regulations regarding the various events,  dates for events, news updates, district tournaments
 (divisions, dates, locations, conveners, results), as well as any other pertinent information
 for all sports will be available through this page.

Basketball Results 2016
Cleck on a team to see the team picture where available.

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champion Silver Medalists
1
Acadie Wolves Lancaster Lions Acadie Wolves Lancaster Lions
2
Henderson Hawks The Prince Charles Stingers Truedell Timberwolves Sinclair Stingers
3
First Avenue Flyers Storrington Stingers Fairfield Falcons Rideau Heights Road Runners
4
Elginburg Eagles Rideau Rhinnos Joyceville Jayhawks Storrington Stingers
5
Centreville Cardinals Joyceville Jayhawks Centreville Cardinals Tamworth Timberwolves
6
Land O'Lakes  Timberwolves Tamworth Timberwolves

No Division 6 girls

All Stars

Blue Team
Red team

Blue Team  
Red team

City Championships Acadie Wolves John XXIII Jaguars Acadie Wolves Our Lady Of Lourdes Knights

 

Basketball Results 2015
Cleck on a team to see the team picture where available.

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champion Silver Medalists
1
LaSalle Knights Calvin Park Comets Vanier Vipers LaSalle Knights
2
Bayridge Bears Loughborough Lions Perth Road Panthers Sinclair Stingers
3
Sinclair Stingers Perth Road Panthers Truedell Timberwolves Harrowsmith Hawks
4
Elginburg Eagles Granite Ridge Gryphons Joyceville Jayhawks Prince Charles Panthers
5
Rideau Rhinos Joyceville Jayhawks Rideau Heights Road Runners Glenburnie Grizzlies
6
Centreville Cardinals Collins Bay Cougars Centreville Cardinals Tamworth Timberwolves
All Stars

Blue Team
Red team

Blue Team  
Red team

City Championships

St. Martha Maversiks

LaSalle Knights Vanier Vipers St. Martha Maverisks

Basketball Results 2014
Cleck on a team to see the team picture where available.

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champion Silver Medalists
1
Calvin Park Comets Welborne Wildcats Calvin Park Comets Vanier Vipers
2
Loughborough Lions Lancaster Lions Lancaster Lions Sir John A Majors
3
Perth Road Panthers Bath Knights Welborne Wildcats Sinclair Stingers
4
Sinclair Stingers Winston Churchill Bulldogs Perth Road Panthers Fairfield Falcons
5
Rideau Heights Road Runners Rideau Rhinos Amherstview Gators Joyceville Jayhawks
6
Centreville Cardinals Collins Bay Cougars Centreville Cardinals Simcoe Stars
All Stars Pictures no available Pictures no available
City Championships St Martha Mavericks Calvin Park Comets Calvin Park Comets St Martha Mavericks

Basketball was canceled in 2013

Basketball Results 2012
Cleck on a team to see the team picture where available.

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champion Silver Medalists
1
Lancaster Lions Welborne Wildcats Calvin Park Comets Loughborough Lions
2
Henderson Hawks Cataraqui Woods Comets Lancaster Lions Perth Road Panthers
3
Perth Road Panthers Winston Churchill Bulldogs Sinclair Stingers Bayridge Bears
4
Joyceville Jayhawks Bayridge Bears Elginburg Eagles Collins Bay Cougars
5
Glenburnie Grizzlies Holsgrove Huskies Rideau Heights Road Runners Marysville Mad Dogs
6
Centreville Cardinals NAEC Vikings Langford Leopards Hinchinbrooke Wolves
All Stars Blue Team
Red Team
Blue Team
Red Team
City Championships Lancaster Lions Our Lady Of Mt Carmel Cougars St Martha Mavericks Calvin Park Comets

Basketball Results 2011
Cleck on a team to see the team picture where available.

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champion Silver Medalists
1
Calvin Park Comets Welborne Wildcats Vanier Vipers Loughborough Lions
2
Perth Road Panthers Storrington Stingers Perth Road Panthers Lundy's Lane Lancers
3
Truedell Timberwolves Bayridge Bears Storrington Stingers Bayridge Bears
4
Winston Churchill Bulldogs Joyceville Jayhawks Elginburg Eagles First Ave Flyers
5
Rideau Heights Road Runners Hinchinbrooke Huskies Collins Bay Cougars Land O'Lakes Timberwolves
6
Holsgrove Huskies Sandhurst Stingrays Marysville Mad Dogs Sharbot Lake Panthers
All Stars Blue Team
Red Team
Blue Team
Red Team
City Championships Calvin Park Comets St Martha Mavericks Vanier Vipers St Martha Mavericks

Basketball Results 2010
Cleck on a team to see the team picture where available.

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champion Silver Medalists
1
Calvin Park Comets Lancaster Lions Calvin Park Comets Vanier Vipers
2
Welborne Wildcats Perth Road Lancaster Lions Henderson Hawks
3
Truedell Timberwolves Storrington Stingers Perth Road Panthers Truedell Timberwolves
4
Joyceville Jayhawks First Ave Flyers Elginburg Eagles Joyceville Jayhawks
5
Land O'Lakes Timberwolves NAEC Vikings Collins Bay Cougars Sydenham Wolves
6
Newburgh Nighthaeks Holsgrove Huskies NAEC Vikings Selby StarsSelby

Basketball Results 2009
Cleck on a team to see the team picture where available.

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champion Silver Medalists
1
Calvin Park Comets Loughborough Lions Acadie Wolves Loughborough Lions
2
Lancaster Lions Henderson Hawks The Prince Charles Stingers Henderson Hawks
3
Perth Road Panthers Truedell Timberwolves Perth Road Panthers Sinclair Stingers
4
Elginburg Eagles Bath Knights Harrowsmith Hawks Elginburg Eagles
5
Joyceville Jayhawks Sydenham Wolves Glenburnie Grizzlies Bath Knights
6
Newburgh Nighthaeks Sandhurst Stingrays Holsgrove Huskies Sandhirst Stingrays

Basketball Results 2008

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champion Silver Medalists
1
Calvin Park Comets Vanier Vipers Loughborough Lions Odessa Tigers
2
Truedell Timberwolves Lancaster Lion The Prince Charles Stingers Bayridge Bears
3
Sinclair Stingers Perth Road Panthers Hoarrowsmith Hawks Elginburgh Eagles
4
Bayridge Bears Storrington Stingers Perth Road Panthers Amherstview Gators
5
Joyceville Jayhwaks Glenburnie Grizzlies Glenburnie Grizzlies Tamworth Timberwolves
6
Marysville Centreville Cardinals Collins Bay Cougars Centreville Cardinals

Basketball Results 2007

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champion Silver Medalists
1
Odessa Tigers Loughborough Lions Lancaster Lions Calvin Park Comets
2
Winston Churchill Bulldogs Storrington Stingers Lundy's Lane Lancers Harrowsmith Hawks
3
Amherstview Gators Fairfield Falcons Langford Leopards Storrington Stingers
4
Joyceville Jayhwaks Sydenham Glenburnie Grizzlies Elginburg Eagles
5
Holsgrove Huskies Rideau Rhinos Land O'Lakes Timberwolves Henderson Hawks
6
Newburgh Nighthawks Enterprise Eagles Newburgh Nighthawks Sandhurst Stingrays

Basketball Results 2006

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champions Silver Medalists
1
Calvin Park Comets Odessa Tigers Odessa Tigers Lancaster Lions
2
Winston Churchill Bulldogs Collins Bay Cougars The Prince Charles Winston Churchill Bulldogs
3
Elginburg Eagles Fairfield Falcons Perth Road Panthers Elginburg Eagles
4
Joyceville Jayhwaks Rideau Heights First Avenue NAEC Vikings
5
  Sharbot Lake Panthers    
6
Newburgh Nighthawks Holsgrove Huskies Land O'Lakes Timberwolves Newburg Nighthawks

Basketball Results 2005

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champions Silver Medalists
1
Calvin Park Comets Henderson Hawks Vanier Vipers Odessa Tigers
2
Winston Churchill Bulldogs Welborne Wildcats Joyceville Jayhwaks Harrowsmith Hawks
3
Joyceville Jayhwaks Sinclair Stingers Winston Churchill Bulldogs Sinclair Stingers
4
Glenburnie Grizzlies Perth Road Panthers Perth Road Panthers Truedell Timberwolves
5
Sydenham Centreville Cardinals Sharbot Lake Panthers Collins Bay Cougars
6
Newburgh Nighthawks Holsgrove Huskies Sandhurst Stingrays Land O'Lakes Timberwolves

Basketball Results 2004

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champions Silver Medalists
1
Vanier Vipers Lancaster Lions Odessa Tigers Lancaster Lions
2
Acadie Wolves Winston Churchill Bulldogs The Prince Charles Stingers Welborne Wildcats
3
Glenburnie Grizzlies Storrington Stingers Sincliar Stingers Elginburg Eagles
4
Collins Bay Cougars First Ave Bath Knights Joyceville Jayhwaks
5
Sharbot Lake Holsgrove Huskies Rideau Rhinos Enterprise Eagles
6
Newburgh Nighthawks Sandhurst Stingrays Newburgh Nighthawks Centreville Cardinals

Basketball Results 2003

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champions Silver Medalists
1
Lancaster Lions Calvin Park Comets Vanier Vipers The Prince Charles
2
Henderson Hawks Winston Churchill Bulldogs Amherstview Gators Bath Knights
3
Welborne Wildcats Amherstview Gators Sinclair Stingers Perth Road Panthers
4
Fairfield Falcons Frontenac Fairfield Falcons Winston Churchill Bulldogs
5
Sydenham Land O'Lakes Timberwolves Collins Bay Cougars Newburgh Nighthawks
6
Centreville Cardinals Hinchinbrooke Samdhurst Stingrays Centreville Cardinals

Basketball Results 2002

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champions Silver Medalists
1
Bayridge Bears Lancaster Lions Vanier Vipers Odessa Tigers
2
The Prince Charles Amherstview Gators    
3
Bath Knights   Bath Knights  
4
    Joyceville Jayhwaks Elginburg Eagles
5
       
6
       

Basketball Results 2001

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champions Silver Medalists
1
Bayridge Bears Lancaster Lions Odessa Tigers Bayridge Bears
2
The Prince Charles Welborne Wildcats Lundy's Lane Lancers The Prince Charles Stingers
3
       
4
       
5
       
6
       

Basketball Results 2000

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champions Silver Medalists
1
Henderson Hawks Lundy's Lane Lancers Odessa Tigers Lancaster Lions
2
Amherstview Gators Elginburg Eagles Lundy's Lane Lancers The Prince Charles Stingers
3
       
4
       
5
       
6
       

Basketball Results 1999

 
Boys Tournaments
Girls Tournaments
Division Champions Silver Medalists Champions Silver Medalists
1
Henderson Hawks Calvin Park Comets Odessa Tigers Lundy's Lane Lancers
2
       
3
       
4
       
5
       
6
       
 
Send mail to hallj@limestone.on.ca with questions or comments about this web site.
Last modified: February 24, 2016